Máte rádi čaj? A dopřejete si jej i v okamžicích slavnostních, například při oslavě narozenin, kdy mu dáte přednost před kávou nebo alkoholickými nápoji? Popíjení čajů je typické zejména pro dospělé, ale některé čaje jsou určené i pro děti.
Černý čaj dětem raději ne
Černé a zelené čaje nejsou pro děti vhodné, protože obsahují tein, což je v podstatě totéž, co kofein. Kofein je rostlinný alkaloid, je to v podstatě jed, který brání v požírání listů či plodů rostlin různými živočichy, a i když je pro člověka jeho toxicita téměř zanedbatelná, výraz „téměř“ tu má svůj význam. Je za ním ukryta návykovost a některé další nežádoucí projevy, které pro dětský organismus představují neúměrnou zátěž.
Chcete-li svým malým dětem více prospět, dopřejte jim jiné formy čajů, například Rooibos, Lapacho či různé druhy ovocných čajů, které kofein neobsahují, a jejich vyvíjející se tělo navíc obohatí některými důležitými výživovými prvky.
Šípkový čaj patří k nejzdravějším na světě
Pamatujete se na film „S tebou mě baví svět“? Pavel Nový tam v komické scéně připraví šípkový čaj v obřím plechovém hrnci a Július Satinský do něj vzápětí ponoří malého Matýska. I když se děj filmu soustředí na nahého Matýska, jak je poté ponořen do ledové vody, aby ze sebe spláchl oslazený čajový výluh, je jasné, že právě šípek byl pro děti na „Apaluše“ v pohoří „Ydykseb“ to pravé.
Šípkovým čajem nemůžete nic pokazit, mohou jej pít i velmi malé děti v průběhu celého dne, jak ráno k snídani, tak i večer před spaním. Šípky obsahují obrovské množství vitamínu C a provitamínu A, které jsou prospěšné pro zdravého jedince v rámci prevence před nachlazením a chřipkou, ale i při její léčbě. Jde navíc o čaj poměrně chutný a lze jej sladit hnědým třtinovým cukrem, medem, anebo jej nemusíte sladit vůbec. Někteří lidé do šípkového čaje přidávají nakrájené kousky jablka.