Nebude si nalhávat, že strefit se klíčky po tmě do zámku není vůbec žádná legrace. A nemluvě o tom, když nám náhodou něco upadne a splyne s povrchem země. To si pak teprve uvědomíme, že správné osvětlení nemůže být jen uvnitř, ale i venku, aby dobře osvítilo prostory před domem. Od světla jako takového pak budeme očekávat, že bude silné natolik, že rozptýlí tmu a my se v ní budeme moci nejen snadno pohybovat, ale také vidět. Otázkou bude jaké vybrat, zdali podobné městskému osvětlení nebo se zaměřit na jiné provedení? Může nám pomoci v našem rozhodnutí.
Venkovní osvětlení
Požadavky na takové osvětlení jsou celkem specifického rázu. Světla by měla být skoro bezúdržbová, s dlouhou životností, samozřejmě úsporná a také s maximální ochranou proti vlhkosti a prachu. Většina prodejců bude doporučovat LED svítidla, jelikož vynikají svojí úsporností. Vybírat se dá podle funkcí, ale i designu, co se nám bude nejvíce hodit.
1. Nástěnná světla s čidlem – asi nejčastější osazení dveřním prostorů. A úplně nejzajímavější je s čidlem pohybu PIR. To je totiž ochrana před nežádoucími hosty. Pokud lupiče neodradí světlo, které se ihned rozsvítí při pohybu, tak alespoň zpozorní. PIR – je zkratka z anglického slova „passive infrared detector“, tedy v přesněji v našem překladu pasivní infračervený detektor. Čidlo pak funguje na principu pyroelektrického jevu. Zde ale nejsou moc vhodné energeticky úsporné žárovky.
2. Světla, která se sama zapnou, když se sníží venku viditelnost.
3. Můžeme je instalovat přímo na zeď nade dveře nebo vedle nich. Stropní svítidla jsou vhodná do podhledů. Velmi pěkně působí svítidla zavěšená na řetízku, kde existuje mnoho různých druhů, od lucerniček přes koule a podobně.
4. Měli bychom mít na paměti, že světlo nemá oslňovat a ani na druhou stranu unikat do prostoru. Díky totiž takovému rozptýlení světla vzniká tak zvaný světelný tok a ten zase ovlivňuje to, že nemůžeme pěkně pozorovat hvězdy na nebi.