V médiích se objevily informace, které potvrzují, že cenová hladina meziročně stoupá. Stejně jako v červenci stoupla meziročně o 2,9 procent, stoupla i v srpnu letošního roku. Tak se dostala cenová hladina výrazně na úroveň, kterou považuje Česká národní banka za optimální. Kromě uvedeného zdražení nájmů a služeb spojených s bydlením přišlo i zdražení potravin a nealkoholických nápojů. Některé produkty však pro změnu zlevnily. Mezi ně patří oděvy a pohonné hmoty. Tyto informace uvedl Český statistický úřad. Analytici však na základě dlouhodobého vývoje české ekonomiky očekávali zpomalení inflace na 2,8 procenta, proto jsou 2,9 procent poměrně velkým překvapením.
Stoupající ceny
V květnu byl nárůst o 2,8 procenta. Podepsal se na bramborách, pivu i masa. Zdražení se dotklo bydlení (nájemného, vodného i stočného) a elektřiny. Vyšší ceny také byly na pojištění, finančních službách a ubytovacích a stravovacích službách.
Za poslední rok se zvýšily ceny brambor o 38 %, ceny elektřiny téměř o 10 %, teplo o téměř 5 % a například lihoviny o více než 6 %. Samozřejmě v průběhu měsíce srpna si Češi připláceli také za dovolené. A to o téměř 8 % proti loňskému roku.
Odhad na další období
Dle vyjádření ING Banky se bude inflace do konce roku držet právě okolo tří procent a v příštím roce se očekává zpomalení jen mírné, a to díky daňovým změnám. Mají se totiž zvýšit spotřební daně z tabáku, z hazardních her, z loterií a z lihovin. V odhadech banka také uvádí, že v roce 2020 bude úroveň inflace kolem 2,5 procenta.
Optimální výše stanovená ČNB jsou tři procenta, tedy dle všeho zatím centrální banka nebude reagovat a sazby se předpokládají stále stejné jako tomu bylo v letošním roce. Podle ČNB pak přichází první změna v úvahu ve druhé polovině roku 2020, tato změna by měla přinést snížení úrokových sazeb.