Dravci jsou ptáci, kteří jsou přizpůsobení k lovu své kořisti, která je vždy živá. Poznáte je podle ostrých drápů a širokých křídel.
Dravci mají tři čeledi, mezi které se řadí jestřábovití, orlovcovití a hadilovovití.
Mnoho lidí si myslí, že dravci mají něco společného se sovami. Ale není tomu tak. Jsou si jen podobní díky způsobu života.
Jsou považováni za symbol síly, ale mnohdy jsou bráni jako škodliví, jelikož zabíjí drobnou zvěřinu. V ČR se vyskytují běžně. Živí se u nás především hlodavci.
O způsobu lovu (nejčastěji sokolů, jestřábů) se zajímá Sokolnictví. Samotné sokolnictví má opravdu pestrou a zajímavou historii, a pokud by vás něco málo zajímalo, na internetu seženete opravdu velké množství článku, které o ní pojednávají.
Na dravce a všelijaké druhy ptáků číhá na světě mnoho nebezpečí. Jedním z největších problémů všech ptáků jsou nárazy do oken a jiných zrcadlících se ploch. Tenhle problém už je zde velmi dlouhou dobu a odborníci se pořád snaží přijít na to, co by pro ně mohlo být nejlepší. Někteří to řeší tak, že na sklo nalepují tmavé svislé nebo šikmé pásky a to po vzdálenostech max. 20 cm.
Dalším problémem bývají pády do otevřených prostorů. Jedná se například o pády do šachet, komínů, sudů apod. Zabránit tomu můžete pomocí umístění mřížky na tyhle otvory. Zamezit tomu je ještě možné i tím, že nebudete pokládat roury ani trubky na stojato.
Často se ale i stává, že se ptáci zraní elektrickým proudem. Jednou z možností, jak tomu zabránit je pomocí plastových ochran, které se upevňují mezi vodiče. Dalším řešením by mohlo být instalování loveckých stanovišť pro dravce.
Existují ale i jiná nebezpečí, která populaci dravců a všelijakých ptáků ohrožují. Jedná se například o plechovky, plastové láhve a mnoho dalších. Proto je velmi důležité nevyhazovat odpad tam, kde nepatří. Je to dobré jak pro přírodu tak pro to, co v ní žije.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, neváhejte navštívit .