I když se škola začíná poctivě starat o to, aby každý jejich žák prošel vzdělávacím procesem i v oblasti finanční gramotnosti, úplný počátek takového vzdělávacího procesu začíná už u rodičů. Ač si to jako rodiče příliš neuvědomujete, je to tak.
Cenu peněz by měly děti poznávat už od útlého věku.
Rozhodně si nehrajte na učitele, kteří si stoupnou před své děti a začnou jim sáhodlouze vysvětlovat, co jsou peníze, k čemu jsou, jakou mohou mít nominální hodnotu, a podobné věci. Vy, jako rodiče, máte mimořádnou příležitost seznamovat s financemi své děti postupně a v jejich naprosto přirozeném prostředí.
· Vaše děti nejsou hloupé, aby neviděly, jak dáváte nějakému pánovi nějaké papírky, za které jim na oplátku ten pán dá další papírky, abyste společně mohli navštívit kino, nebo dětské představení.
· Když s Vámi absolvují nekonečně dlouhé nákupy v supermarketech, vždycky vědí, že také něco dostanou, protože byly hodné, ale opět vidí ty papírky, kterými platíte.
A tak by se dalo pokračovat dál a dál. O jaké papírky jde, to víte Vy. Ale Vaše děti?
· Vědí, že jde o peníze, kterými se platí? Možná už od Vás znají slovo korunky. To je fajn. A dál?
· Vědí, že ty korunky mají podobu kovových mincí, ale také podobu bankovek?
· Vědí, že se musí odněkud brát? Ano, vědí, že zajdete k takovému zařízení, kam strčíte malou kartičku, a bankomat Vám peníze vydá.
· Vědí, že je musíte nejdřív vložit na účet do banky?
· Vědí, odkud se Vaše peníze berou?
Využívejte toho dětského věčného: Proč?
V jistém období dětského věku Vám jde hlava kolem z toho, jak se Vaši potomci soustavně vyptávají otázkami, které začínají oním známým slůvkem PROČ! Zůstaňte trpěliví a všechno jim ochotně vysvětlujte. I kdybyste měli pocit, že tomu děti nerozumí, nikdy je nesmíte odbýt. Však si to ta jejich hlavinka přebere sama!
Jestliže budete věnovat čas a trpělivost při vysvětlování otázek ze světa financí, Vaše dítě bude schopné přijmout další vědomosti ve škole, protože bude mít na co navázat!