Není snad třeba diskutovat o tom, že zábradlí hraje v otázce bezpečnosti schodiště, ale i mostů či třeba vyhlídkových plošin, velkou roli. Pomáhá předcházet mnohdy i smrtelným nehodám a zachránilo již nejeden lidský život. Přesto jej míjíme prakticky bez povšimnutí.
Víme však, že se vyrábí z nejrůznějších materiálů, v závislosti na tom, kde bude umístěno. Každý druh má totiž své výhody i nevýhody, které jej předurčují k plnění určité role. Typickým příkladem může být i skleněné zábradlí http://www.kmkdesign.cz/zabradli-sklenena.php. Ač se to nezdá, najdeme jej na mnoha místech. Proč je tak používané?
Nejprve se podívejme na nejčastější místo jeho výskytu: balkóny. Že jste si toho nevšimli? Stačí projít jakoukoliv modernější obytnou čtvrtí, nejlépe s klasickými panelovými domy minulé éry, a uvidíte, že skleněná zábradlí jsou zde skutečně prakticky všude.
Jejich hlavní výhodou je jejich průhlednost. Nemusíte být dospělý člověk, abyste přes ně mohli vidět. Proto jsou oblíbené tam, kde je žádoucí výhled. A to u panelových domů skutečně je. Ovšem není to jediné místo, kde se tato vlastnost uplatní.
Tím dalším jsou obchodní centra. Zde je pro jejich majitele velmi důležité, aby zákazníci měli skutečně výborný rozhled. Sklo je tedy používáno velmi často. Vzhledem k jejich konstrukci umožňuje i výhled do nižších pater, takže lidé sedící například v restauraci v nejvyšším patře vidí, co se děje pod nimi.
Je ale samozřejmé, že zde jsou i určitá negativa. Tím prvním je křehkost skla vůči nárazu. Ač je odolné vůči tlaku, jakémukoliv nárazu snadno podlehne. Střepy z něj jsou pak velmi nebezpečné, obzvláště pokud se roztříští na skutečně malinkaté kousíčky.
I proto se používá speciální, vyztužené sklo. To je však sice schopno zvládnout běžný provoz, avšak příliš by neobstálo, pokud by do něj narazil například automobil. Proto se nepoužívá například na silničních mostech.
Je tedy vidět, že ač má své využití, má i limity. A tak je to se vším. Než se pro něj tedy rozhodnete, promyslete si, zda pro vás bude skutečně vhodné.