Máte za sebou náročný pracovní den, těšíte se do postele, a pak se hodiny převalujete a spánek nepřichází. Mohou za to stresové hormony. Pokud večer včas nevypneme, putují krevním oběhem a stresová reakce přetrvává do noci. Stres nám nedovolí spát, i když jeho příčina dávno pominula. Jakmile však reakce odezní, usneme snadno
Ale už to, že jste si to uvědomili, je začátkem řešení.
Vezměte si tužku a papír. Na horní část si napište čas, kdy vstáváte, a dolů čas, kdy chcete jít spát. Projděte si v myšlenkách svůj běžný den a zapište si všechny činnosti, jimž se denně věnujete. Nezapisujte je pod sebe jako seznam. Pište je po celém prostoru, zaplňte jimi celý papír. Každou činnost zakroužkujte. Ke každému kroužku uveďte časové rozmezí – například: oběd 12 – 12:30. Asi jste zjistila, že byste na tolik činností potřebovala 48 hodin denně.
Jedná se o přirozený omyl našeho mozku. Domníváme se, že každý úkol splníme za kratší dobu, ale pak zjistíme, že na něj ve skutečnosti potřebujeme mnohem více času. Nejste sama. Ve stejnému omylu žijí i lidé kolem vás – kolegové v práci, nadřízení, ale i firmy, ať už malé nebo velké. Stavba stojí mnohem víc, než se plánovalo původně, projekty se nestíhají v termínu, nedaří se včas schvalovat důležité zákony.
Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. Člověk není stroj. Proto nejsme schopni pracovat nepřetržitě hodiny. Moderní firmy si tuto skutečnost uvědomují a nabízejí pružnou nebo volnou pracovní dobu. V tomto režimu jsme mnohem produktivnější, než když sedíme celý den v kanceláři.
A co teprve maminky s dětmi! Jejich pracovní doba trvá celý den. Většina z nás ten každodenní kolotoč dobře zná. Ještě se divíte, že nemůžete v noci usnout? Řešení je snadné.
Podívejte se znovu na papír se zakroužkovanými činnostmi. Spočítejte si, kolik času máte k dispozici, a vyplňte ho smysluplnou činností. Přiřaďte svým aktivitám priority. Možná to nepůjde tak rychle, jak byste chtěli, ale postupně se do toho vpravíte.
Nezapomeňte střídat činnosti, abyste nezatěžovali jednostranně organismus. Sedíte celý den v kanceláři? Věnujte se zbytek dne práci na zahradě nebo kolem domu. Nemáte zahradu ani dům, bydlíte v paneláku? Běžte si zaběhat, projít se s dětmi nebo aspoň vyvenčit psa.
Smiřte se s tím, že nebudeme nikdy stoprocentně výkonní. Může za to amygdala, nenápadná žláza v našem mozku, která řídí naše emoce. Pokud se vyčerpá, naše výkonnost poklesne. Proto nepracujte nepřetržitě a dělejte si pauzy. Nepodceňujte odpočinek.